Skip links

Marka Bilinirliği Oluşturma

Adım Adım Marka Yaratma ve Sürdürülebilirlik

“M.S. 578 yılında Kongo Gumi diye bir marka doğuyor, 2006 yılında tüm varlığına son vererek tarihteki yerini alıyor. 14 Asır… Evet, bu bir marka!”

Ne kadar uç ve ne kadar büyük bir örnek oldu bu böyle! Umarım, müşterilerimizin beklentisi bu kadar büyük olmaz…

Telaş yok! VagonSoft, günümüz şartlarında her markanın bir Kongo Gumi olmasa da sektöründe ve hedef kitlesinde adından söz ettirecek bir marka oluşumu için yeterli bilgi ve deneyimi var, hiç merak etmeyin. Marka bilinirliği oluşturma, tüm eski ve yeni teknik ve stratejilerin karma biçimde kullanılmasıyla artık günümüzde daha çok orta ve uzun vadede ve oldukça meşakkatli bir süreçle devam ediyor.

Bir anda yıldızı parlayan ve aynı hızla sönüp giden birçok marka anısına…

Marka Nedir?

Böyle bir konuya, ilk olarak üzerinde fikirler, teknikler ve stratejiler belirleyeceğimiz terimin ne olduğunu en net şekliyle bilerek başlamak lazım.

Marka; herhangi bir ürün veya hizmet olarak adı, onu temsil eden logosu veya görseli, sloganı söylendiği anda kullanıcı kitlesi tarafından akıllara ilk gelen olabilme potansiyelidir. Belki de en kısa açıklaması bu olurdu. Bizce, kesinlikle bu! Marka oluşturmak ise bu niteliklere ulaşana kadar izlenecek yol ve stratejilerin bütününe verilen isimdir. Günümüzde reklam ve PR ajansları tarafından genel olarak marka oluşturma ve marka bilinirliği alanlarında verilen bu hizmet VagonSoft bünyesinde de baştan sona şekilde hizmetlerimiz arasında yerini aldı.

Marka Oluşturma Adımları

Marka oluşumu, bir anda karar vererek uygulamaya geçilecek kadar kolay değil. Öncesinde bazı çalışmalar, marka için yeterli araştırma ve ön çalışma gerektirecek bir konu.

Marka Adı, Logo & Görsel
Motto (Slogan) Tespiti

header back 4 1

İlk adım, öncelikle yaratmaya çalışılan markanın gözler önünde olacak teknik gereksinimlerini kararlaştırarak ortaya çıkartmaktır. İsmi benzersiz, logo veya görseli akılda kalıcı, motto’su söylendiği an markayı çağrıştıracak keskin hatlara sahip olmalı. VagonSoft, bu alanda yaratıcı ekibi ile sıfırdan marka oluşumu için tecrübesinin yanı sıra hayal gücüne güveniyor, inanıyor.

Marka Tanıtımında En Etkili Mecraların Tespiti

Marka Tanitiminda En Etkili Mecralarin Tespiti

İşin aslı, artık tüm yollar internete çıkıyor. Ama öncesinde markanın hedef kitlesine en uygun mecraların, görsel ve yazılı medya üzerinden tutunda sokaktaki rutin hayata kadar tespiti oldukça önemli. Ama tekrarlamakta fayda var, her yol artık internetten geçiyor. Marka oluşturmak için günümüzde internetin potansiyeli dışında, seçilebilecek her yol belki de en uzun ve yorucu yoldur. Şanslısınız ki, VagonSoft sizin için en kestirme ve en etkili yolun tespitini çoktan yaptı.

Markanın Lanse Edileceği En Uygun Zamanlama ve İlk Ataklar

Markanin Lanse Edilecegi En Uygun Zamanlama ve Ilk Ataklar

Bir dipnot verelim mi; tüm krizler beraberinde sayısız fırsatla gelir. Aslında bu biraz daha ipucu gibi oldu, neyse. Marka oluşumunda en uygun zamanlama, arayış veya alternatiflere olan ihtiyacın doruğa çıktığı andır. Aynı zamanda, aynı anda birkaç farklı koldan direkt hedef kitlenin önüne çıkıp, merak duygusunu olabildiğince arttırmak ve yaymakta bir diğer önemli konu.

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği, herhangi bir ihtiyaç veya sohbet sırasında dahi ihtiyaç karşılığında akla ilk gelen markanın popülarite kapasitesidir. Bu her marka için hem ulaşılması zor bir hedef hem de bu potansiyelde kalabilmek için uzun uğraşlar ve sıkı çalışmalar gerektiren bir durum. Günümüzde, bu amaçla kullanılan en etkili stratejilerin başında şüphesiz internet geliyor. Fakat bu stratejileri oluşturmak, uygulamak ve marka bilinirliği ile şirket ve markaya maksimum geri dönüşleri sağlamak VagonSoft ve ekibinin işlerinden biri. Dijital dünyada marka bilinirliği bazı adımları rakiplerinden her zaman 1-0 önde atacak şekilde, disiplinli ve iyi bir ekip çalışmasının eseri olabilir.

Peki internet ortamında, dijital dünyanın en geçerli marka bilinirliği oluşturma strateji nasıl olmalı?

Kaliteli Sosyal Medya Hesaplari

Kaliteli Sosyal Medya Hesapları

Günümüzde marka bilinirliği için mutlaka izlenmesi gereken yollardan biri, sıfırdan kaliteli sosyal medya hesapları oluşturmak. Bu hesaplarda yer alacak tüm görseller, tüm metin ve etiket, video gibi detaylar son derece önemli ve sektörünüzü, hedef kitlenizi tam olarak ifade edecek tarzda olmalı.

Guncel ve Trendlere Uygun Web Sitesi Icerikleri

Dijital Güçte Marka

Burada amaç, marka / işletme web sitenizin hedef kitlenizi ve arama motorlarını sürekli cezbedecek içeriklerle güncel tutulmasıdır. Marka bilinirliği için bir ihtiyaç değil, zorunluluk olan web sitesi VagonSoft ve ekibi tarafından, en güncel, SEO uyumlu ve hedef kitlenize özel içeriklerle sürekli geliştirilir.

Kitleleri Pesinden Surukleyen Influencerlar

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Influencerlar

Aslında çoğumuz için yeni bir terim, ama iş sosyal medya olunca gündelik hayatımızdaki fenomenlik kavramından hiçte uzak değil. Influencerlar, sahip oldukları takipçi kitlelerine sürekli paylaşımlar yaparak o kitleleri yönlendirebilen ve hayatlarında birçok yeni deneyime köprü olarak marka bilinirliği hedefinde çok ciddi katkı sunuyorlar. VagonSoft, günümüzde birçok farklı kategori de iş birliği içinde olduğu influencerlar ile markanızın sosyal medyadaki gücüne güç katacak.

Nitelikli Gorsel Tasarimlar

Nitelikli Görsel Tasarımlar

Bazen reklamlarda da denk gelirsiniz, hiçbir ses, açıklama yazısına gerek duymadan dahi tek bir görseli gördüğünüzde o markayı anında aklınıza getirirsiniz. İşte buradaki sır, markayı temsil eden akılda kalıcı, “Budur!” dedirtecek bir logo tasarımı veya devamında tüm marka bilinirliği temalı görsel tasarımlardır.

Dijital Pazarlama ve SEO

Özellikle markaları temsil eden, şirket veya direkt ürün / hizmet üzerine oluşturulmuş web sitelerinde dijital pazarlama, hedef kitlenize erişimin yanı sıra hedef kitlenizin sürekliliği içinde altın bir anahtar. Ziyaretçi potansiyellerini müşteriye çeviren, eldeki müşterilerin ilgi ve merakını taze tutan bu stratejiler, VagonSoft ekibi tarafından her sene yüzlerce müşteriye itinayla uygulanmakta ve bir sonraki seneye meyveleri afiyetle yenilmekte. He, en geç bir sene sonrası…

SEO ise, tamamen uzun vadeli bir strateji. Bu konuda hizmet kapsamı aslında, apayrı bir alt kategori gibi düşünebilir. Çünkü SEO büyük rekabetin, aynı büyüklükteki pazarında hayatta kalabilmenizi sağlayan orta ve uzun vadede ki en faydalı can simidiniz olacak. SEO çalışması sektörün en deneyimli SEO uzmanları sayesinde, VagonSoft ekibinde markanız ve işletmeniz için fark yaratmaya hazır!

Marka bilinirliği sürekli göz önünde olana kadar yapılan saldırgan bir stratejiyle değil, ürün kalitesi ve hizmet farkıyla hedef kitlenize her ihtiyaç duygusunda dürtü oluşturmasıyla daha net anlatılır herhâlde. Bunun için ideal stratejiler, VagonSoft ‘un deneyimli ve sektörde iz bırakan projeleriyle hayata geçti, geçmeye devam ediyor.

Marka’nın Karakter Özellikleri

‘Olur mu?’ demeyin, oluyor tabi. Marka karakteri, aslında marka sürdürülebilirliği açısından da son derece önemli. Her markanın bir süre sonra hedef kitlesinde artık ihtiyaç sonrası tetikleme hissinden bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz.

* Sadece ürün ve hizmet kalitesi değil, çevresindeki sosyal sorumluluk projeleriyle de anılmak.
* Çevreye duyarlı, hayvan haklarına saygılı bir prensip edinmek.
* Cinsiyet ve fırsat eşitliği konularında belirgin çizgilere sahip olmak.
* Rakipleri nezdinde, sürekli üretken ve yenilikçi bir kimliğe sahip olmak.

Daha birçok farkındalık, marka karakteri oluşturma konusunda da sizleri her zaman ayrıcalıklı kılacaktır. VagonSoft ile sıfırdan bir macera, mutlu sonuçlar, marka oluşturma ve sonrasında marka bilinirliği aşamalarında sağlam ve tutarlı ilerlemeler sizleri bekliyor.

Nasıl oluyor da bu kadar eminiz, değil mi?

Şu an bu stratejileri, önce kendi üzerimizde uygulamamış olsaydık muhtemelen tanışmıyor olacaktık.

VagonSoft, varsayımları terk edeli çok oldu. Artık somut kavramlar, uygulamalar ve stratejiler üzerinden müşterilerinin tam ihtiyacını, tam istedikleri şekilde karşılamak için sektördeki yerini işgal etmeye devam ediyor. Bu, bir hayli sürecek…

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.